shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the y-intercept of x=0?
ANSWER = BRAINLIESTWhy does a = 8sin40?
The compound copper(ii) nitrate is a strong electrolyte. write the reaction when solid copper(ii) nitrate is put into water:
Which statement BEST describes the polarizing form of negative thinking? Dwelling only on the negative characteristics of a situation Expecting the worst case s
Which of the following was a characteristic of government proposed by the Virginia Plan?
amelia used 6 liters of gasoline to drive 28 kilometers. how many kilometers did amelia drive per liter? at that rate, how many liters dies it take to drive 1 k
Which country had and does have the highest intelligence people overall history, around the globe?
urgent pleaseOne of the reasons Henry Clay believed that a national bank was needed was tolevy an import tax.improve urban markets.connect the nation’s regions.
What was the name of the system of church courts that used secret testimony and torture to root out heresy and force non-Catholics to convert to Catholicism?
Large areas of Virginia were once covered by seawater. The fossil MOST LIKELY f