vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Discuss how radio waves work.
Find f(-3) for f(x)=4•(2)^x A. 1/2 B. -32 C. -24 D. 1/8
What do the four little trees that grow on the curb symbolize in The House on Mango Street? They represent the disappointment Esperanza feels about the house on
EN=NG, which of the following statements CANNOT be true? F M E R NP Q A. MN is a perpendicular bisector. OB. FM = MG O C. Pis a midpoint. O D. MN is a midsegmen
Struggling with this, pls answer:( Brainliest to the (FIRST) right answer
The archway of the main entrance of a university is modeled by the quadratic equation y = -x2 6x. the university is hanging a banner at the main entrance at an
A board game uses a deck of cards that players draw from to move tokens around the board. The probability of selecting a card that moves a player's token forwar
The diagram shows an incomplete scale drawing to find the resultant of two 10N forces acting at a point in the direction shown
PLEASE HELP I’LL MAKE YOU THE BRAINIEST Find the area of the parallelogram
What is the value of m in the equation m-n=16, when n = 8? 20 32 44 48