jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

Which equation represents the line that passes through the points (1,10) and (16,1)?
Explain different kinds of sacrifices people make , the value in making sacrifices and how to determine when to make a sacrifice
What occurs during cytokinesis
Which expression below is true, based on this picture?
what is the name for the S2- ion
The amount of fat, lean muscle, bone, water you have is called your a. muscle composition b. physical fitness c. body composition d. cardio respiratory factor
Which expression is equivalent to 4(x+2)? 6x 4(x)+4(2) 4x)+4 8x
100 points! Will give brainliest!Which of the following systems of inequalities has point D as a solution?f(x) ≤ 3x + 4g of x is less than or equal to negative
Pablo is simplifying the expression below. Negative one-fourth (8 x + 12) minus (negative 2 x + 5) He used the steps below to simplify the expression. Negative
What was the Louisiana purchase?