kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of this figure? Enter your answer in the box. _____ units³
what type of combat characterized WWI?
I am running is an example of what tense? A. Present perfect B. Future C. Present progressive D. Present
Where does electromagnetic radiation come from
Why do many members of congress often vote as partisans?
The Newberg Tigers are having team shirts made. One option is to pay Reggie's Tees a $40 setup fee and then buy the shirts for $4 each. Another option is to go
Please really need help
A signal is sent from the soma to the ?
What causes an object with mass to have weight?
Example of nuclear fusion