anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Need help with this please!!
Simplify the expression. (6k^3)^3 6k^6 216k^6 216k^9 6k^27
Given: quadrilateral ABCD inscribed in a circle Prove: ∠A and ∠C are supplementary, ∠B and ∠D are supplementary What is the missing information in the paragra
Life, Death, and TaxesDuring the 17th century, only about 3 percent of the British population could vote for their representatives. But according to the way Bri
Which of the following statements about the placement of illustrations in documents is true? A. Runarounds are viewed by professional desktop publishers a
Answer these questions thank u.
if there are 400,000 people and you give $200 to each person how much money will you spend
I don't know how to do this :(
if there are 400,000 people and you give $200 to each person how much money will you spend
Write the sentence as an equation. 328 is the quotient of 36 and b FAST