haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

give the systematic name for the following compound
What was one outcome of early Confederate victories in the Civil War? A. Both sides realized that the war would not end quickly. B. Great Britain formed a milit
in the space provided, complete the sentence by placing appropriate indefinite pronouns in each blank. Suzy loves to bake cookies for her family. _________ love
Why doesn’t alcohol freeze?
Which phrases describe both lakes and ponds? Check all that apply. a. contain still, standing fresh water b. have no plants growing at the bottom c. formed by r
The graph of the function f(x) = 5 cos (2x) is a reflection over the x-axis of the graph of g(x) =
Describe an energy problem a city in 2050 will face
Which statement is true of the Compromise of 1850? A. Abraham Lincoln proposed the new law. B. Most Americans were happy with the results. C. Officials no longe
PLS HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
What is the solution to the equation x/9 = 3? a. x = 1 b. x = 3 c. x = 9 d.x = 27