MENEEDANSWERS
MENEEDANSWERS MENEEDANSWERS
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

What is a unit rate?

Respuesta :

vonna90
vonna90 vonna90
  • 02-10-2018
It’s a expression of a rate in a quantity of one.
Answer Link
DJ4Y
DJ4Y DJ4Y
  • 02-10-2018
Unit rate is the cost of a unit of an item.
For example
If I wanted to get a 12 oz soda, the unit would be 1 oz.

If the soda costs $2.50
I'd have to divide by the total amount of ounces there are.

The unit would be about 20 cents for one ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Tell me about the relationship between the United States and the Middle East in the last between 1970- present.
Hello I need some help with this problem if you don’t know how do this please move along and don’t get me excited and you leave or answer with something dumb p
What techniques can be used to assess a product?
A company orders 18 boxed lunches from a deli for $223.20. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?​
PLS ANSWER THIS CORRECT 40+ point plus BRAINLIEST IF U FAKE IT I WILL REPORT pls and ty :)
Why did the Stamp Act Congress meet in 1765? to form a new government for the colonies to approve the taxes imposed by Parliament to discuss how to respond to t
4x¹²- 25y⁶ : factorize​
can ....'someone' help with this please...plz summarise the paragraph that is in the picPLZZZZ​
value expressions-10-(-4)=
Empowering others to perform on one’s behalf is