gab91 gab91
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag

Respuesta :

agravitch90 agravitch90
  • 02-01-2019

Answer:

Unit cost: $2.50 per potato

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

5 potatoes = x potatoes

2 dollars         1 dollar

cross multiply:

2x = 5


divide by 2 on both sides

x= 5/2 or 2.5

Answer Link

Otras preguntas

A heater with an effective resistance of 4.8 ohms is connected to 240.0 volts if it operated approximately 25% of the time and electricity costs $0.10 per kWh w
In what distance will a car traveling with 100 kN stop if a force of -200N is applied?
What is 2/3 of 18? What is 2/3 of 24?
what number is 6.1% of 60
Why does friction make it harder to move things?
The relationships of plants and animals to each other and their environment is what ecologists call _____.
please help! i need to write sentences with the words comically and tropically
how were different United States regions linked economically?
How has the U.S. Fish and Wildlife Service positively impacted ecosystems?
Why is a number raised to the zero power ALWAYS one and never any other number?