lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

When a specific issue and point of view dominate mass media coverage, this is called
Is 3 out of four bigger or is 3 out of seven bigger
what are the steps to solve a^2+6a+9/a-10?
Name reasons why school systems news to be changed for students. Need a quick answer
Defintion of is the self esteem that comes from feeling liked and accepted by ones peers, family, and peers
What was the significance of the Battle of Milvian Bridge? A. Emperor Constantine won control of the empire after painting a Christian symbol on his soldiers' s
what does triangle trade mean
The cells responsible for the carrying of oxygen are the: white cells red cells fat cells platelets
Cheyenne is making a recipe that uses5 cups of beans and 2 cups of carrots.Which combination below uses the same ratio of beans to carrots?
Mass = 567.5 g Volume = 50.0 cm3 What is the density of lead? 1.135 g/cm3 11.35 g/cm3 113.5 g/cm3 1,135 g/cm3