jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

Susan purchased the following items at Target: 3 notebooks at $2.19 each, 4 pens at $1.59 each, and 1 package of colored pencils for $1.49 If the sales tax is 6
Choose the aqueous solution with the highest vapor pressure. These are all solutions of nonvolatile solutes and you should assume ideal van't Hoff factors where
I’m kinda slow plz help:)) A paperweight in the shape of a rectangular prism is shown: What shape best describes the cross section cut parallel to the base of
I need help with this please. ASAP. Please fill in the blank.
If f ( x ) = x 3 + 2 x 2 − 5 x − 6 f(x)=x 3 +2x 2 −5x−6 and x − 2 x−2 is a factor of f ( x ) f(x), then find all of the zeros of f ( x ) f(x) algebraically.
Laura and Leon were granted a divorce in 2019. In accordance with the decree, Leon made the following payments to Laura in 2019: Child support payments continge
Find the perimeter of a rectangle that has a length of 3÷3 ) and a width of 5÷3
A small business produces and sells balls. The fixed costs are $20 and each ball costs $2.32 to produce. Each ball sells for $6.32. Write the equations for the
plz, help ASAP!!!!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!
buy/be/a/will/we/car/loan/with/able/bank/a/to word order​