TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
in what ways is climate controlled by the sun and the water cycle ?
How is the numeral 35.012 written in words and why
Why is RNA necessary to act as messenger?
What is two thirds minus six thirds
What is a direct combination reaction?
How many minutes are in 36 hours?
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?