personpeoplw personpeoplw
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​

Respuesta :

kayluh
kayluh kayluh
  • 02-05-2019

5 packages would be 13.75 because by dividing 11 (the cost) and 4 (amount) you get the cost of one package. That would be 2.75. After you have the cost of one you multiply it by 5 and that’s 13.75

Answer Link
bribri673 bribri673
  • 02-05-2019

2.2 u divide 11 by 4 to get a answer of 2.75 and then to check it multiply it by 4 to get 11 and then divide 11 by 5 to get 2.2

Answer Link

Otras preguntas

Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
what is the answer for (20,8),(9,16) ?
Which equation has the same y-intercept as y=4x-3?a. y-3=x              b. y=8x+3    c. 3-y=4x      d. y=-3+8xWhich of the following is the equation of the line
find an equivalent expression without parentheses -(50x-15y+15)=
Which equation has the same y-intercept as y=4x-3?a. y-3=x              b. y=8x+3    c. 3-y=4x      d. y=-3+8xWhich of the following is the equation of the line
Historians of china have traditionally dated the beginning of Chinese civilization to the founding of the what??
Find Domain of the functionsquare root of (x-8)/x(x-9)
Can someone use the word delta in a sentence
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?