madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

Nina types 126 words in 3 minutes. Write an equation that shows the relationship between the number of words,w,and the time,in minutes,m,which she types.
How does the language in the first line of the preamble appeal to the readers
Just need help with A and B
if you were given a slide containing living cells of an unknown organism .how would you identify the cells as either plant or animal?
Who created a vast network of roads to link the empire? Question 6 options: Maya Inca Aztec
Is the state of the air in an isolated room completely specified by the temperature and the pressure? Explain
Were the colonists justified in going to war with england
Choose the sentence that's grammatically correct. Ella tiene una camisa bonito. True or False
How did Ronald Reagan's political vision differ from those embraced by his predecessors in the White House?
Given: ∆ABC, m∠C = 90° m∠ABC = 30° AL -∠ bisector, CL = 6 ft Find: LB