hgtfdtdytrytdy4668 hgtfdtdytrytdy4668
  • 05-05-2019
  • Mathematics
contestada

A washer and a dryer cost $696 combined. The washer costs $46 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Respuesta :

emma100803
emma100803 emma100803
  • 05-05-2019

You're buying two items, we can represent them as X. First you set one of the X's to be the dryer, and since we know that the washer costs 46 more than the dryer, that can be represented as X + 46. The equation can be written as follows:

x + (x + 46) = 696

2x + 46 = 696

2x = 650

x = 325

Therefore, the dryer costs $325, and the washer costs $371

Answer Link

Otras preguntas

Which of these points are on the line that passes through (0,3)and 2,5?
How many square feet of outdoor carpet will need for this hole
A fossil found under a layer of rock is usually _____.
ESTEFANÍA Álvaro, ¿puedes venir conmigo al hotel? (1) y necesito una chaqueta (jacket). ÁLVARO ¿Puedes ir tú sola (alone)? Estoy cansado y no (2) de caminar. ES
if f(-3) = -8, write a function rule
How does energy from food become energy that cells can use?
143 divided by 7 puls [11-9]
Nick’s mother bought 4 3/8 pounds of strawberries on Monday. Nick ate one fourth of the strawberries before he went to bed. A. How many pounds of strawberries d
what are the Axis I-V? will upvote!!
What is the answer to 7 7 (–1) a. 13b. 16c. 7d. 10?