bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Who was Thomas Aquinas? A. a thirteenth-century scientist who tried to prove that God did not exist B. a thirteenth-century warrior who invaded Palestine to reg
A person's liver is not secreting bile. This would result in which of the following? A. Lacteals are not able to absorb carbohydrates and proteins. B. Capillari
Identify the process that represents how organisms grow and replace old or damaged cell.
Angela earns x dollars an hour. On Friday, she worked 6 hours. On Saturday, she worked 8 hours. Which expression shows how much she earned both days ? A. 6x +
An increase in the atmospheric levels of carbon dioxide (CO2) is the biggest contributor to which of the following? A . global warming B . El Niño C. wind storm
If a Works Cited entry begins with the title of an article, we can assume that A. no author was listed. B. the information taken from that source isn't reliab
Which sentence best describes the word pathos?
Enter the value of p so the expression 5/6-1/3nis equivalent to p(5-2n).
An increase in the atmospheric levels of carbon dioxide (CO2) is the biggest contributor to which of the following? A . global warming B . El Niño C. wind storm
Why don't scientists use common names to identify organisms?