bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 03-06-2019

Answer:

$2.04

Step-by-step explanation:

Note that: 1 yard = 3 feet.

First, change the amount of yard (6) to feet:

6 x 3 = 18

6 yard = 18 feet.

Note: 18 feet = $36.72

Find the cost per foot (1 feet). Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Divide 18 from both sides.

(18 ft)/18 = ($36.72)/18

1 ft = 36.72/18

1 ft = 2.04/1

1 ft = $2.04

~

Answer Link
minniworld
minniworld minniworld
  • 03-06-2019

Answer:

$2.04

Step-by-step explanation:

36.72/6

So that would make the answer $2.04

Answer Link

Otras preguntas

What is all the organisms living in a certain area?
How can an author convey meaning through structure of text? Please give an example and explain
What is a slogan for sulfur that rhymes
how much is 2/3 of 9 marbles?
What type of region was the Fertile Crescent and why?
increase £248 by 30%
Which city is located by the Baltic Sea? Moscow Kiev St. Petersburg Volgograd
what is a person called when they move place to place
Find the least common multiple of x2 – 2x – 15 and x2 + 2x – 3. (x + 5)(x + 3)(x + 1) (x – 5)(x + 1)(x + 3) (x – 5)(x + 3)(x – 1) (x + 3)(x – 1)(x + 5) z va
All of the following are true about the beginnings of industrialization EXCEPT: Industrialization started because there was a great demand for textiles produced