bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What are the duties of citizens according to the present constitution? Mention in point.​
0.965g of iodine was shaken with a mixture of 50cm3 trichloromethane and 50cm3 of water in the separating funnel until equilibrium was attained at 25 degrees Ce
here is a graph that represents a quadratic function. Which equation could define this function?
Will give brainliest if you can help me I need a hook for how did sumer had a great impact on the western world
Create your own definition for the word confrontational! solve pls brainliest
What type of slope does a horizontal line have? A) Positive B) Zero C) Undefined D) Negative
Mr. Rosart selects two students from his class to present their book reports. He places the names of each student in a box and randomly picks one at a time. The
Which sentence best summarizes a theme of "Bul_GO!-gi"? One must work hard to achieve goals in life. One can always find something to be grateful for. Mothers t
What is the value of (tan 65° - tan 35°) / 1 + tan 65°tan 35°? 0 0 V3/3
The next step is to write the first draft of your literary analysis essay. As you write, keep in mind the following checklist of elements.Note: Refer to these s