kikicalcagno kikicalcagno
  • 04-07-2019
  • Mathematics
contestada

Paul can purchase 3 muffins for $1.35. At this rate what is the cost of 10 muffins? A. $3.75. B. $4.00. C. $4.25. D. $4.50.

Respuesta :

dannie105
dannie105 dannie105
  • 04-07-2019
$4.50
divide $1.35 by 3 to find the initial cost and then time that number by 10 and you get $4.50 bye now bukaroo
Answer Link
Bryancohen
Bryancohen Bryancohen
  • 04-07-2019

Answer: D. $4.50.

Step-by-step explanation: You need to find the individual cost of 1 muffin. To do this, divide 1.35 by 3. 1.35/3=0.45. Each muffin costs $0.45. Multiply this by 10 to get $4.50 for 10 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

how does the CONSTANT affect a line graph?
How does the number of atoms in one mole of argon compare with the number of molecules in one mole of ammonia
Factor out the greatest common factor. If the greatest common factor is 1, just retype the polynomial. 2b4+5
What are the 5 Great Lakes?
What is 10/25 simplified
Three sides of a regular polygon with 8 sides are chosen at random. Find the probability that, when these sides are extended, they form a triangle containing th
What percent by mass of each chloroform molecule is composed of chlorine?
y= 3x - 10 y= 2x - 5
Look below for question:
Much of Europe was drawn into the war because of what?