ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

6 Billy's soccer team won 17 out of the 20 gamesplayed. Sam's soccer team lost 3 games oftheir 12-game season. Which statement is NOTtrue about the wins and los
Which algebraic expression represents the phrase 'two times the quantity of a number minus 122y - 12200-12)20y + 12)0 24+ 12​
Cells J2:M6 have been copied. Paste the copied cells into the selected worksheet location (cell N2) so the formulas, formatting, and source cell widths are past
F(prime)(t) = t^2 (1+f(t)) f(0) = 3 f(t) = ?
8. Estimate the maximum volume percent of Methanol vapor that can exist at standard conditions. Vapor pressure = 88.5 mm Hg in air.
What branch of government is Article 1 in reference to?​
What is a central idea
Jacob needed money for some unexpected expenses, so he borrowed $5,890.25 from a friend and agreed to repay the loan in seven equal installments of $1,250 at th
5. 30pts] Prove or disprove each of the following claims: (a) For all positive integers, n is even if and only if 3n^2 + 8 is even (b) If a and b are rational n
The difference between a monatomic ion and a polyatomic ion