marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

What percentage is 13 dollars of 16.25
i have 15 muffins,x of them are red velvet flavored , 5 of them are chocolate and the rest are vanilla fravored .an expression in terms of x for the number of v
The maximum weight for a truck on new york state thruway is 40 tons.how many pounds is this?
e^(1/x) if x is less than 0
Find the solution for this mathematical assignment
Answer???????????????​
How could you make your own smog as an experiment in the classroom? (Classroom project help please!!)
An incomplete graph of the polynomial function f(x)=4x^4-16x^3-8x^2+16x+64 is shown a.find all the zeros of the function b. Without using a graphing utility d
3. Which linear equation represents the line graphed below? ​
Simplify the expression: square root of 2 over 7