sydneybuhl sydneybuhl
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jade uses 8
8
cups of flour to make 24
24
muffins.

At that rate, how much flour will it take to make 30
30
muffins?

Respuesta :

keithdariusbelyue keithdariusbelyue
  • 02-12-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

if we divided 24/8 we can see that i takes 1 cup of flower for every 3 muffins so what divided by 3 gives us 30? 10 so you would need 10 cups

Answer Link

Otras preguntas

After reviewing the Law of Diminishing Marginal Returns, an economist would correctly conclude that in the short run: total production must fall after a certain
May someone please help me with this. I've been waiting so looonnggg T-T
why do we study other system outside of our star system​
Scarlett has a part time job that pays $6.75 an hour during spring vacation she worked Two hours on Monday five hours on Tuesday and four hours on Thursday how
how can I use utter in a sentence​
Mohinder changes $240 into Rupees. The exchange rate is $1 = 46.2875 Rupees. Calculate how many Rupees he receives.
How do you find the unit rate of 72/12 ​
Review the image and two-column proof below. Which of the following represents a valid reason for statement #2? opposite angles of a parallelogram are equa
There are 472 students in different grades. Each grade has about the same number of students. Select all the statements that are reasonable estimates for the nu
A baseball, which has a mass of 0.685 kg., is moving with a velocity of 38.0 m/s when it contacts the baseball bat duringwhich time the velocity of the ball bec