vivicarodriguez1
vivicarodriguez1 vivicarodriguez1
  • 04-12-2019
  • Mathematics
contestada

Someone help me I dont get it ​

Someone help me I dont get it class=

Respuesta :

creamcheesebun
creamcheesebun creamcheesebun
  • 12-12-2019

Answer:

price of a sandwich = $7.50

Step-by-step explanation:

let the price of a sandwich be $x.

entire order cost= cost of chips+ 5×cost of sandwiches

= 1.25 + 5x

1.25 + 5x = 38.75

5x=38.75-1.25

5x=37.50

x=7.50

Answer Link

Otras preguntas

Why do France colonize into the new world?
What does it mean to write a word problem for anExpression tHat is three times as great as (15+7) Then write the expression
Please answer the following question in English. Why does Hispanic Heritage Month start on September 15th? Why do we have this celebration in the United States?
what is 8 times 10 to the third power
explain why 2.15 and-2.15 opposite
Please answer the following question in English. Why does Hispanic Heritage Month start on September 15th? Why do we have this celebration in the United States?
How were Southern plantations able to meet the demand for more cotton in the 1800s
Which is an effect of short-term exposure to stress?
Maya Angelou shows in the narrative that she was jealous of siblings. made money for her family in cotton fields. longed for a mentor to admire. found out she w
How is the conflict between Bilbo and the dwarves resolved? a. The dwarves trust Bilbo and look to him for leadership. b. The dwarves give Bilbo a share of th