Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

how does the Confederacy view itself after it succeeded from the union and how did it justify its succession​
6. Which of the quadratic functions has the narrowest graph? A. y = –x2 B. y = 4x2 C. [tex]y=\frac{1}{4} x^2[/tex] D. [tex]y=\frac{1}{9} x^2[/tex]
ALL THE THINGS YOU SAID ALL THE THINGS YOU SAID RUNING THROUGH MY HEAD RUNNING THROUGH MY HEAD HELPPPP
Scholars who follow the APA style do not generate a Bibliography. What do they do instead
How old do you have to be to vote in federal elections in Missouri?
Graph the solution to this system of inequalities in the coordinate plane. y > 1/4x + 6 y>2x - 4
Question 54Jonathan wants to fence off a rectangular area for his dog. He has 24 metres of fencinhe wants the largest possible area what should the dimensions o
4 An approach to a pretimed signal has 30 seconds of effective red, and D/D/1 queuing holds. The total delay at the approach is 83.33 veh-s/cycle and the satura
Express $90 as a decimal​
How to find the acceleration?