inese
inese inese
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 01-01-2020

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly
Answer Link
arianajoaneily01
arianajoaneily01 arianajoaneily01
  • 18-12-2020

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone show me the workings out to all of these please
Plz help this 3rd grader for me
what is the surface area of the box?
what development allowed the Jamestown colony to develop a viable economy
What was the effect of Roosevelt's famous phrase, "The only thing we have to fear is fear itself"?
You are working on creating a business document with two other co-workers. based on just this information, which of the following pre-writing strategies would b
Can a chord also be classified as a radius? Explain your answer.
Why should you avoid the use of sarcasm, clichés, and idioms in business letters?
What is the value of b^2 - 4ac for the following equation? 2x^2 + 3x = -1
What layer of atmosphere reflects radio waves