lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

An object is held 24.8 cm from a lens of focal length 16.0 cm. What is the magnification of the image?
Write a 400-word essay on why Amir Khan is my favorite celebrity. PLS NO SPAM
An unknown element, X, reacts with oxygen to form two oxides with the general formula X_2O_3 and X_2O_5. The pure element is strongly paramagnetic, and the oxid
Mexican currency is the peso. One Mexican peso is currently equal to 0.055 U.S. dollars. If a traveler exchanges $400 for Mexican pesos, how many pesos will he
Read this excerpt from the speech. Women aren’t the only ones who are underpaid. What makes the reasoning in this excerpt fallacious? The excerpt personally att
Can I get help with this problem?
If you use exactly eight cups of cauliflower to make 6 veggie burritos and if you continue to make burritos using the same recipe how many burritos can he make
Anyone pls I need help at this
Which statement BEST describes John Locke’s argument against the “divine right of kings” theory of government? A. Kings cannot have divine right because they ar
how does altitude affect climate patterens in a region