ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
Who did Odysseus leave behind when he left Troy for Ithaca, and how was it destructive?
which number is 100 less than 61 tens?
Give 3 examples to show work being done.
The function f(t) = −5t 2 + 20t + 60 models the approximate height of an object t seconds after it is launched. How many seconds does it take the object to hit
what is greater 0.7 or 7/9?
Scientists divide rocks into groups based on_________
Because the majority of the evening cable TV programs available dealt with violence and sex, the parents decided that the programs were for the children to watc
Ratio equal to the ratio given 12:7
what other areas did the french explorers find