kchapman2003
kchapman2003 kchapman2003
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-08-2016
cost of 2 1/2 yards= $15
cost of  1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6
Answer Link

Otras preguntas

5500 trees were planted in a forest on 1st October 2018. Only 5060 of these trees were still alive on 1st October 2019. It is assumed that the number of trees s
Plot and connect the points A(2, 5), B(6, 1), C(-4, 1), and find the area of the triangle it forms. A. 20 square units B. 36 square units C. 40 square units D.
In a Cartesian coordinate system, there is a homogenous magnetic field B=0.25 T which directs into the x- direction. A piece of straight conducting wire of leng
The table shows some values of a function of the form y= ax^2 + bx + c X 2 3 4 5 6 7 Y 17 32 53 80 113 152 The value of c, the constant of the function, is ____
how to send message to someone in brainly​
one should not boast for his success ( one’s success)
Angle addition and angle bisectors In the figure below, mLJKM = 90°, mLNKM = 23°, and KN bisects LLKM. Find mLJKL.
Robyn adopted a child who is exactly 28 years younger than her. In one year's time, Robyn will be 3 times as old as her child will be. How old is Robyn now?
Free P0ints! Happy New Year! Just type something to redeem 50 points!
The distance from point A(x, 1) to point B(0, 7) is equal to 10. Calculate the value of the abscissa x.​