patrysienka359
patrysienka359 patrysienka359
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this question please only got 2 marks out of 4 and not sure what to do to get these 4 marks ?

Can someone help me with this question please only got 2 marks out of 4 and not sure what to do to get these 4 marks class=

Respuesta :

jennsoekwanto
jennsoekwanto jennsoekwanto
  • 01-05-2020

In the end portions of your working, you put 2 x 1.43 pounds, but it is supposed to be 2 x 5.72 pounds, as that is the final price of the three for two statement. So the price of the 6 packets of crisps is supposed to be 2 x 5.72 pounds, which is equivalent to 11.44 pounds, making the total of the packets of fig rolls and crisps 2.70 pounds + 11.44 pounds, which then is 14.14 pounds. I hope this helped! :)

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 12P3 and 10C3
use the following diagram to match the terms and examples
Which state about luminosity is NOT true?
In what way were the majority of the settlers known as 49ers different from other settlers in the western territories?
What has been shown to make it likely that adolescents experiment with illegal drugs?
Passage One Many experts today believe we have used nearly 50 percent of the Earth’s oil resources. No big deal, right? We have 50 percent left! And yet there
A main effect of speculative investment during the 1920s was that it A. Contributed to the stock market crash of 1929. B. Led to great economic growth. C. Re
The manner in which an author puts ideas into words is called _____. the author’s tone the author’s style the author’s characterization the author’s theme
What's the 3rd law of motion ?
The perimeter of the rectangle is 34 cm. Find the value of x.