boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

find the point on the y-axis that is equidistant from (6,1) (-2,-3)
the graph below shows the distribution of students grades on their last math test. Based on the Empirical rule, what percent of students made.. *btwn 80 n 85 o
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
If the length of each side of a square prism is ten feet. Find the total surface area of this object
select the product of (3x-4)(3x4)
Guess the mystery number.The number is greater then 10 and less then 18. The number is the sum of two identical odd numbers. What is the number? Show how you fo
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0
The statement, "right angles measure 90 degrees," is an example of: A postulate A definition A theorem A conjecture
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10