nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Determine the measures of the unknown (labeled) angles.
Given a circle with measures of (C, d, and r) and a circle with measures of (C', d', and r'), what is C if d/d' = 8 and C' = 1.5? A) 4 B) 8 C) 12 D) 16
what is the reason why animals migrate?
20 POINTS TRUE OR FALSE 1.- Ancient Athens is an example of an unlimited government, true or false? 2.- A democracy is a form of government in which one person
How to square a number with a square root with number in front of the radical sign?
what type of chord forms when a musician strikes multiple adjacent keys simultaneously ?A) PolychordB) Fourth chordC) Tone Cluster D) Triad
Which of these cells of the dermal tissue of plants prevent water loss and control gas exchange
FLVS STUDENTS SPANISH 2 Help Asap plz if you have done spanish 2 can someone plz send me the worksheet for 4.08 i will send you my email or something ASAP
A class is raising funds to go ice skating at the rink at campus martius in detroit.The class plans to rent one bus. It costs $150.00 to rent a school bus for t
find the slope of the line perpendicular to 7x-2y=3.