Aaaaaaqu
Aaaaaaqu Aaaaaaqu
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Question on attachment below!
Step - by - step work please!

Question on attachment below Step by step work please class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87.

Step-by-step explanation:

Divide $20.46 by 6 which equals $3.41. Multiply $3.41 by 7 and you get $23.87.

Answer Link
caelynserrao
caelynserrao caelynserrao
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87

Step-by-step explanation:

Cost for 6 books is 20.46

Finding the unit cost:

the cost of one single book will be amount for 6books ÷ 6

= 20.46 ÷ 6

= 3.41

We need to find the cost of 7 books so now that we know it for one book, we multiply that amount by 7

Therefore,

3.41 x 7

= 23.87 dollars

Answer Link

Otras preguntas

In 7 years, a father wants to accumulate $65000 to pay for his daughter’s college expenses. If he can get 10% interest, compounded quarterly, how much must he i
Which contains elements with similar properties in the periodic table? A. a period B. a column C. a row
New Mexico is internal time just a becoming a state includes
which is the largest ethnic group in china? a) han b) tibetan c) uighurs d) hui
Please help me out :( these confuse me
can someone please help me?
A vendor sells hot dogs and bags of potatoe chips. A customer buys 2 hot dogs and 5 bags of potato chips for 8.00 Another customer buys 3 hot dogs and 3 bags of
Three cells undergo meiosis.How many haploid cells are produced?
Can someone explain how to solve the system of equation x+y=3 by graphing?
plz help me. i cant answer this