JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would be considered secondary sources? (Select all that apply.) historical documents results of an experiment magazines scholarly journ
(4x+8) what is the value of x
. Question If C = 2 + 4x and D = 2x - 2, find an expression that equals 3C + D in standard form.
Convert the following expressions with rational exponents to the radical form (-32y^10)^1/5
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
Dante has twice as many jelly beans as Carlos. Natalia has 4 more jelly beans than Carlos and Dante together. All together, Dante, Carlos, and Natalia have 58 j
The life span of meerkats in a particular zoo
Choose the progressive The diplomats Choose 1 answer: (A) were working had been working had worked perfect form of the verb! all night to finish the treaty on t
negative 5 x squared plus 3 xy minus 6 y squared plus 4 x squared minus xy plus 2 y squared
let me stay here a bit (Add Questions tag)​