ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

if Jonny had had 5 apple's and mom toke 1 how many does jonny hve
If students follow the directions for trying to add a waitlisted class and later become eligible to register for the class, they will be notified via email that
Assume that Microsoft has no debt, a total market value of $300 billion, and a marginal tax rate of 21%. If it permanently changes its leverage from no debt by
List three example cases that would probably be heard in state court.
What contemporary researchers term credibility, Aristotle termed Group of answer choices ethics. logos. ethos. pathos. credos.
help me asap!!!!!!!!!
I have no idea what to put, please help!
please help for problems 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Help me asap!! PLS I RLLY NEED IT
Evaluate the line integral, where c is the given curve. C xeyz ds, c is the line segment from (0, 0, 0) to (2, 3, 4)