Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Spanolia LLC is estimating its WACC. Its bonds have a 12 percent coupon, paid semiannually, a current maturity of 20 years, and sell for 1,000 USD. The firm's m
(d) Statement one: Two adult tickets and three children tickets cost $43.00 Statement two: One adult ticket and one ticket for a child cost $18.50 (i) Let x
14. Which of the following alkanols on oxidation is most likely to yield the compound below? CHICHICOOON .CO (A) Butanol (B) Propan-2-ol(2-methylbutan-1-ol (D)
question: A sequence is defined by the recursive function f(n + 1) = –10f(n).If f(1) = 1, what is f(3)?3–30100–1,000the answer is 100
I have a lot of algebra problems. Someone help me even with this one please!
How is the Great Plains region important to the US development
During intense exercise, the muscle cells require constant supply of ATPs but the supply of oxygen is low. In that case - the muscle cells of the person will sw
What is an electric fuse? What is the working principle of electric fuse?
Identify the type of function represented by f(x) = 4.3% c. A. Increasing linear B. Decreasing linear C. Exponential growth D. Exponential decay please answer
Ted buys wood to build his guitars. Find the number of blocks of mahogany that Ted can afford to buy if he wishes to spend a total of $5000 this month, mahogany