ezj3asi2e4 ezj3asi2e4
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 11-09-2020

Answer:

The cost of 1 gallon is $2.5

Step-by-step explanation:

Given

Cost of 14 gallons = $35

Required

Determine the cost of 1 gallon

From the given parameters, we have:

[tex]14\ gallons = \$35[/tex]

Divide both sides by 14

[tex]\frac{14\ gallons}{14} = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \$2.5[/tex]

Hence,

The cost of 1 gallon is $2.5

Answer Link

Otras preguntas

What are the steps to clone an organism?
I need a reliable source to help me study please help it is in two weeksBrainliest up for grabs
What is the sum of -5 and -5? -10 10 0
according to DE LAS CASAS, what atrocities did the Spanish commit?
Identify the Independent variable in the following question. What is the affect of Sun-Earth-Moon system on the development of the calendar? *
PLEASE HELP...........
Could someone please help me? Will mark brainlist!
Reason why advertising is harmful? Pls help me
Kelsey decided to bake blackberry pies to sell at the county fair. She had $100 in her savings account. She spent $75 of her savings buying all the ingredients.
Two equations are shown below. Which of the statements best explains the relationship between the equations? *