daniellecombs87 daniellecombs87
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal: $1.99 for 24 ounces or $1.79 for 20 ounces?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

1.99 for 24 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link
kathy821
kathy821 kathy821
  • 03-10-2020
the better deal is $1.99 for 24 ounces because $1.99 for 24 ounces is $0.08 (rounded to the nearest hundredth) and $1.79 for 20 ounces is $0.09 (rounded to the nearest hundredth).
Answer Link

Otras preguntas

In a cell information that controls the production of proteins must pass from the nucleus to
what is 45 divided by two thirds
What is the product of 36 and 80
What is the structure that surrounds the cytoplasm in a bacterial cell
Which ocean has average depth of about 12,000 feet,to the nearest thousands?
What can I multiply to get 56
What can I multiply to get 56
what is 0.986 rounded to the tenths place
According to the most recent statistics, the literacy rate in Guatemala is approximately 83%, while Argentina's literacy rate is close to 98%. Which is the BEST
How did feudalism help Germany?