dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40
Instructions: Your friend Jo just texted you saying she’s planning to meet some guy she met online. You know this is a really dangerous idea. Write a convincing
85 POINTS!!!!!! Describe the graph of y = -|x + 4| - 5. 9(For 85 points it should at least be a sentence or two)
Find k such that the line is tangent to the graph of the function. Function: f(x)=k-x² Line: y=-6x+1
Please help me with all I will mark you brainly
why did el patron save matt’s brain in the first place
Instructions: Your friend Jo just texted you saying she’s planning to meet some guy she met online. You know this is a really dangerous idea. Write a convincing
Right triangle abc is on a coordinate plane. segment ab is on the line y = 2 and is 6 units long. point c is on the line x = −3. if the area of δabc is 6 square
Charlie took a nap. He fell asleep at 11:25 AM and he woke up at 3:12 PM. How long did he sleep?
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them