taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is Automation and what does it mean
Assume that the inflation rate becomes much higher in the United States relative to Canada. This will place ____ pressure on the value of the Canadian dollar wh
What is the value of f(-1) when f(x) = 2x + 3 A 5 B -1 C -5 D 1
The primary difference between the accrual basis and the cash basis of accounting is: (You may select more than one answer. Single click the box with the questi
Calvin Strine is the office manager of a local accounting firm. His level in the management hierarchy is that of a(n): 1. first-line manager. 2. middle manage
What is the easy word of psychology
Egan needs to drain his 21,000​-gallon inground swimming pool to have it resurfaced. He uses two pumps to drain the pool. One drains 15 gallons of water a minut
Faced with incomplete information about the future national economic conditions, many employers have eschewed the tradition of hiring full-time, permanent emplo
A student throws a water balloon vertically downward from the top of a building. The balloon leaves the thrower's hand with a speed of 60.0m/s. Air resistance m
what is the transfer of heat through a solid as a result molecular action called