ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

First to sub gets brainliest on y t cha nnel- Rockingmycoolstyle15 i need 1k sub
Find the value of the variable or the measure of the missing part of each kite X=
Tammany Hall built the new county courthouse in NYC, due to the corruption they charged much more than it actually should've cost. The courthouse should have co
12 as a mixed number
a factory used 11.81 kilograms of tomatoes to make 4 batches of pasta sauce what quantity of tomatoes did the factory put in each batch​
If it needs 5 meters of stick to make a picture frame,then how many meters will be needed to make 8 picture frame?
Tourism is a main industry in the western part of the US. One of the reasons for people to flock there are the soaring mountains, rock formations, beaches, and
लेक्चरर माथि चार वाक्य लेख।​
Harrisburg Furniture Company started construction of a combination office and warehouse building for its own use at an estimated cost of $ 5,000,000 on January
Two particles are projected simultaneously towards each other from opposite ends of a straight horizontal tube. One particle travels 97 cm in the 1st 2 seconds,