Bunnyscience56
Bunnyscience56 Bunnyscience56
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19.How many candy bars did you buy?

Respuesta :

bellav2016oxmjxr bellav2016oxmjxr
  • 03-11-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

19 - 3 = 16

16÷2 = 8

You bought 8 candy bars

Answer Link
DarinkaGalaviz DarinkaGalaviz
  • 03-11-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

You First have spent 3$ on a magazine then $2 for each candy bar in total u had 19$ spent so first u mulitply 8x2 which 16 now 16 + 3=19

Answer Link

Otras preguntas

Caitlin has 4 3/4 pounds of clay she uses 1 1/10 pounds to make a cup and another 2pounds to make a jar how many pounds are left write an equation
State programs such as education, transportation, and public safety are implemented by which branch of government? A.judicial B.legislative C.executive D.federa
Javier bought a 20 ounce smoothie that contains 450 total calories. How many calories does the smoothie contain per ounce
In plants, the purpose of auxins is to A. bring about apical dominance. B. produce phytochrome. C. regulate abscission. D. cause plant dormancy. I'm leaning to
How do you solve 3 7/10-12 Fractions Fast anybody pls pls
Y=1/6x+1 Y=-6x+2 Is this perpendicular or parallel lines
Which of the following resources is a nonrenewable resource? A.) Gold B.) Carbon C.) Tree D.) River
i need help with physical , if you push on a wall with a force of 200 N, with that force does the wall push back ?
How can we prove that 4x+2(x+3)=8x+6
What's the first step to making a law?