TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

HELP 25 POINTS Read the excerpt from The People Could Fly. Now the first time the bucks run bro Deer with the hounds, he didn't know nothin about them. And he j
Someone help please, I’ll give you brainlist!
TWO SENTENCES!!!! What are the benefits of working in an engineering team?
Help plzzzzzzzz I really need help here
Answer 5-8 ASAP! will mark brainliest!
answer plzes.............
1. A farmer wants to have a square paddock with an area of 500 m2. What would be the length of a side? Give your answer correct to 2 decimal places.
Cuáles son los ríos de España?
What 2 sides need to be congruent in order to prove the 2 triangles are congruent by HL? PLEASE HELP ASAP!
When I woke up it was 37° during the day the temperature increase 14° and then begin to decrease when I went to bed it was 29° how much does the temperature dec