amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

A woman is brought into an emergency room after a severe automobile accident. She's unconscious and badly injured. Her husband arrives at the emergency room
Internationalization is the vision of creating one world unit, a single market entity. a. True b. False
what is the formula and name of the compound formed between na+ and o2-
Ramon correctly answered 80% of the questions on his math test. Which of the following does NOT represent the part of the questions Ramon answered correctly?
the product of t cubed and 18
Why does the author use technical language instead of figurative?
PLEASE READ and ANSWER! How do I multiply 0.79 x 3.7 step by step? Pls Answer!!
the distance from town a to town b is 5 miles and the distance from town b to town c is 4 miles. which of the following could Not be the distance, in mile from
Work out the length to BCTriangle AC 8 cm AB 6 cm Length to BCPythagoras
The term __________ refers to the tendency of journalists to adopt similar viewpoints toward news simply because they hang around together.