abui25413 abui25413
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1) Which ratio is expressed as a unit rate?
A) 15 miles/5gal
B) $8.00/hr
C) 120min/3hr
D) $4.00/per package

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Expressing something by a unit rate means to express a value per single item. Hence, only D fits (per package, meaning per 1 package.)

Hope this helped!

Answer Link
ykhalaf54
ykhalaf54 ykhalaf54
  • 19-01-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

per package, meaning per 1 package.

Answer Link

Otras preguntas

find the inequality for 20 points pls
Of the following, which is the BEST example of an extended family? Jermaine, a divorced father, has custody of his two sons and lives with them in a small home.
PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP
how were african american men serving in the military treated differently by the french during world war I
Lief starts saving for his future and deposits $425 each month at 5.7% annual interest, compounded monthly, for 25 years. At the end of 25 years, he has an acco
Packs of stickers Buy for €1.50a pack Sell For £2.25 a pack Media buys 5 pack's and sells them all How Much profit does she Make ?
Solve for x : 2/5x -9 < 3/5x+3 X < 60 X > -60 -x < -60 -x < 60
What's the length of an arc with a central angle of 120and a radius of 5 inches?
whats the process to getting the answer
In the story, the narrator's mother won't admit to her daughters that she's working. Why does it take so long for her to change her mind about this?