Prettygirlfloyd08 Prettygirlfloyd08
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Barnes and Noble is having a sale on books. Each book is $5.34. Alex bought 5 books. How much did he spend?

Respuesta :

SammyGuns88
SammyGuns88 SammyGuns88
  • 03-12-2020

Answer:

The answer is 5.34 times 5, which is $27.70

Answer Link

Otras preguntas

Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound of apples?
when do solar eclipses occur?
Which event must always occur for a chemical reaction to take place?(1) formation of a precipitate(2) formation of a gas(3) effective collisions between reactin
when the muscle cell was without oxygen, Piruvate was brought to produce ... 1.ethyl-alcohol & ATP 2.methyl-alcohol & ATP 3.lactic & ATP 4.lactic &a
Which of the following diseases is caused by a virus? A. African sleeping sickness B. common cold C. tuberculosis D. athlete’s foot
A sample of food containing one type of a large molecule was treated with a specific digestive enzyme. Nutrient tests performed on the resulting products sho
What is the exchange of gases between the lungs and the blood? A. Internal respiration B. Posterior respiration C. External respiration D. None of the above
Find the domain and range for the absolute value function f(x)=| x+2 |-3
The population of Germany is about how many times the population of Martinique?Explain your reasoning. Germany: 8.27*10^7 Martinique: 4.05*10^5
Archeologists theorize that the social structure of the extended family was imported to hunting and gathering societies because