evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

How to find the surface area of a triangular pyramid with slant height?
What is extensive writing
People living in different latitudes see different parts of the sky. True False
Metals experience plastic deformation when _____.
what are some biotic and abiotic limiting factors of the population of frogs
A bakery sells three kinds of rolls. How many different combinations of rolls could Jack purchase if he buys a total of six rolls and includes at least one of e
Because many companies now use social networking sites to screen job candidates, what is the best advice you should follow to project a positive image?
Emma uses a 250-meter roll of crepe paper to make streamers.How many dekameters of crepe paper does Emma use?
An equation of the line that has a y-intercept of –6 and a slope of 10 is A. x = -6y + 10 B. y = 6x - 10 C. y = 10x - 6 D. y = 6/10x
A coin is tossed three times. what is the probability of getting two heads and one tail?