sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

where is crust neither formed or destroyed
Why was the 1848 revolt in Prussia successful only in the short term?
Is 7.232 bigger than 76.343
Observe preparation of dishes at your home. Identify two changes that can be reversed.
is the greatest product of a 3 digit number & a 1 diget number is 8,891 ?
2/6 in its simplest form
where are gummy bears made?
mr.white can travel for 6 hours while taking 3 breaks of 10 mins each once he had to travel for 36 hours how many minutes in breaks did he take
An imperative sentence is to a command as a declarative sentence is to a/an
In ∆ABC, which ratio equals cos C?