mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

what is brood nurse​
Which environment is not an important dimension of a business organization's external environment?
The measure of angle zero is 600°. The point XY corresponding to zero on the unit circle is
What's the surface area?
salemburg is 17 miles south of linbrooke, and linbrooke is 5 miles west of pueblo. Carson lives nine miles north of linbrooke. how many miles is it from carson
Find the surface area of a pyramid, explain in detail. Square bass of 230 meters by 230 meters; height of 140 meters
Need help with the question at the top Thanks
Solve 11cW+ 2k= 15cwfor k.
George, who owns an international grocery store in Ohio, has benefited highly from the trading bloc that allows him to purchase food products from Central Ameri
The work of a student to find the dimensions of a rectangle of area 8 + 12x and width 4 is shown below: Step 1: 8 + 12x Step 2: 4(2) 4x2) Step 3: 4(4 + 8x) Step