Jdjdjdb Jdjdjdb
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sam makes $15 per hour mowing lawns. He makes an additional $16 each day because
his neighbor always gives him a tip. If Sam mows h lawns today, how much does he
make? Write an expression using h for lawns.

Respuesta :

dfafsdad dfafsdad
  • 01-02-2021

Answer:

15h + 16

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why what we know about cells is called a theory and not a law
label the place value of 987,164.302
what's the answer to this
Use the data in the table to write a multiplication or a division story for each number fact.Solve.
Whats the definition of good
Tom Thomas took tennis lessons. He traveled 12 miles one way at an average cost of $0.42 per mile. His racket cost $94, balls cost $12.50, shoes cost $44.50, hi
whereas today we have only two modes (major and minor), medieval composers had _______ additional modes. a. four b. three c. six d. five
what is the value of this expression 15−5 125 3125 25 13125
Which three numbers are greater then 0.716 and less then 0.9
Points that lie on the same plane are?