mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Proper breathing has to be learned because _____.
1. a) Write the proportion that compares lanterns to light bulbs. 2 lanterns 10 light bulbs 5 lanterns __ light bulbs Answer: ? b) What is the missing term
Which is a synonym for genetic engineering? DNA fingerprinting recombinant DNA technology biotechnology restriction enzyme technology
Is this the correct sentence? Marie has stolen my heart.
Sound waves and some earthquake waves are _________ waves. ocean, light, and other earthquake waves are ___________ waves.
what is the coefficient of x^3y^2 in the expansion of (2x+y)^5 can you explain your answer and show your work
What's the dimensions of the square Area = 441 cm²
What is the prime factorization of 360?
PLEASE HELP ! WILL AWARD BRAINLIEST Which of the following is an example of a new role that woman played during the Civil War? A. Spies B. Nurses Or Medics C.
Solve for j. j^2 + 18j = 0