hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

can some one Start Intro Below
You leave a 15% tip of $3.12. How much was the bill?
9. Calculate. Write your answer as a fraction; remember to reduce the fraction. 3 2/5 + 2 3/5 = ?​
A jar contains 11 blue, 8 pink, 4 red, and 10 orange jellybeans. Once is selected, replaced, then another is selected. Find P(red, then pink)
Anyone got a answer to this?
PART A: How is Arachne affected when she hears that people believe Athena taught her how to weave? A It insults Arachne and drives her to challenge Athena. B It
Which issue represents a basic disagreement between Democrats and Republicans? A. Whether monopoly capitalism should be replaced by state ownership B. Whether
True or false? during cytokinesis in plant cells, does the new cell membrane forms before the new cell wall or after after the new cell wal?.
what is the area ???
Below are the data collected from two random samples of 100 members of a large travel club regarding the type of vacation they prefer: Sample Adventure Beach Cr